Jan Homola

“Autor Jan Homola (1976) symbolizuje ve své výtvarné tvorbě bizarně vulgární i křehce citlivý svět, v němž intuitivně glosuje příběhy figur, které se zjevují, bloudí, žijí a umírají v jeho skutečných, paralelních i snových světech a zároveň odkrývá mnohdy absurdní situace, na které reaguje svou typicky výbušnou, groteskní zkratkou.

Homola se pohybuje s lehkostí v prostoru fantazie a provokuje nadsázkou reality. Jeho surrealistická exprese je čitelně hořkosladká, příběhy umí na první pohled šokovat a zároveň v detailu i rozesmát. Pozorovatel se ocitá v autorově imaginaci, kde objeví cit a lásku i tam, kde se tváře zdají být smutkem a hněvem pokřivené.

Silná a kontroverzní, navýsost intimní témata rozvíjí tento výrazný autodidakt mnohdy až s dětskou naivitou i pubertální zvídavostí, což příjemně koresponduje s perfektně vyspělým výtvarným rukopisem. Jeho tvorba má počátek v kreslených denících, které si “vede” už roky. Kresby jsou v základu často vytvořené propiskou či fixem, převádí je na plátno buď klasickou malbou nebo digitální formou – podle chuti a nálady. Nevyhýbá se ani nečekaným kombinacím výtvarných technik, impulzivně používá nevšední materiály. Ve své tvorbě nikdy nekalkuluje. Často se nechává svým vznikajícím dílem vést i do mnohdy absurdních. nahodilých situací, které následně intuitivně a vtipně dotváří.
Jeho narativní díla jsou svébytná, progresivní a způsob prezentace neopakovatelný, vždy plný emocí a ironie. Jedním z poznávacích znaků jeho tvorby je to, že se jeho obrazy čtou. Každý z nich je obohacen o pocit, verš, citaci, glosu, která jej doplňuje, ale nesnaží se nic retušovat ani vnucovat.
Výrazné barvy, poznatelný rukopis, emoce, humor, osobitý výtvarný projev a příběh.
To je Jan Homola.
To je Art332.”

ART 332

Art332 je výtvarný projekt multižánrového umělce Jana Homoly a kurátorky umění Renáty Mužíkové, který vznikl v roce 2017 a odstartoval první výstavou jeho cestovatelských fotografií.
Jan Homola je vystudovaný loutkář, dlouho se jako grafik profesionálně věnoval digitální úpravě fotografií. Je zpěvákem a kytaristou kapely Wohnout.

332

První výstava obrazů, vytvořených autorovou originální technikou s názvem Digital acryl 332 (kombinace digitálního tisku a akrylové malby) se uskutečnila v pražském Mánesu (2018) a od té doby má za sebou ART332 spoustu výstav v ČR i v zahraničí (viz Výstavy). Výtvarná díla Jana Homoly jsou zastoupena v domácích i mezinárodních soukromých sbírkách umění. Autor se prezentuje nejen obrazy vytvořenými jeho vlastní výtvarnou digitální technikou, ale také klasickou akrylovou malbou, grafikou, kresbou a fotografií.

Výstavy

(Obrazy, grafiky, fotografie)

Mánes – Art332 – Praha
Kafárium – Art332 – Praha
DSC Gallery – 4Elements – Praha (skupinová výstava)
Republica Café – Art332 – Karlovy Vary (v rámci MFF KV)
Apple Museum – Art332 – Praha
Kolektiv – Art332 – Český Krumlov
Galerie Jefa Kratochvíla – Art332 – Městské divadlo Brno
Art & Event Gallery Černá labuť – Factory Tour – Praha (skupinová výstava)
Galerie 1 – Dreams – Praha (společná výstava s Romanem Křelinou)
Vnitroblock – Sk8Diaries – Praha

Viniční altán Grébovka – Dvanáctero forem Boha – Praha
Galéria Michalský dvor – Teorie všeho – Bratislava, Slovensko
Villa Baruchello – Arista Art Spoon – Porto Sant’Elpidio, Itálie (skupinová výstava)
Zámek Žerotínů – Factory Tour – Valašské Meziříčí (skupinová výstava)
Art&Cafe – Dvanáctero forem Boha – Praha
Galerie Obecního domu – Factory Tour – Opava (skupinová výstava)
Café Respirium – Čmáranice – Karlovy Vary
Laibon – Art332 – Český Krumlov
Galerie 1 – PELMEL – Praha (společná výstava s Jiřím Suchým)
Náplavka – AllBoom – Kobky 6 a 12 – Praha

Bella Vida Café – HomoGen – Praha (mezigenerační výstava rodu Homolových)
Stadtampfer – Art332 – Linz, Rakousko (stálá expozice)
Fér Kafe – Černobíle – Litoměřice
Muzeum umění – Dvanáctero forem Boha – Olomouc
Muzeum skla Novotný Glass – Do skla! – Nový Bor
Galerie Jihočeské filharmonie – Factory Tour – České Budějovice (skupinová výstava)
Czech Photo Centre – Homoloviny – Praha (skupinová výstava)
Czech Business Club – Art332 – Praha

Pinocchio Café – Art 332 – Teplice Café Betlém – Půjdem spolu do Betléma – (společná výstava s REN) – Praha OC Flóra – Shortly – Praha Myslivna 332 – virtuální výstava – Kozojedy – Most Pasáž českého designu – ARTVARIUM – stálá expozice – Praha SINGLES – projekt výstav jednoho díla v plenéru (Český Krumlov, Hluboká nad Vltavou, České Budějovice, Lipno) Galerie Art332 – stálá expozice – Lipno Art-n-Café – This is not Blue – společná výstava s Klárou Sedlo a Martinem Němcem Art-n-Café – Alter Ego (výstava Anežky Rejtzové) TUCafé – AllBoom – České Budějovice Zwinger – Guck mal! – Dresden, Německo Parník Adalbert Stifter – Art332 – Lipno Galerie Goethe – Art332 – Mariánské Lázně Jazzová kavárna Podobrazy – Art332 – Brno Café Mitte – Art332 – Brno MSD Kolín – Art332 – Kolín Středočeská vědecká knihovna – AllBoom přednáška o tvorbě Art332 – Kladno Galerie Toyen – Skicák – Praha